Turistler akın ediyor! Hollanda’nın otomobil yolu olmayan köyü Giethoorn

 Turistler akın ediyor! Hollanda’nın otomobil yolu olmayan köyü Giethoorn
Okunuyor Turistler akın ediyor! Hollanda’nın otomobil yolu olmayan köyü Giethoorn
AA

Hollanda’da İtalya’nın Venedik şehrini andırdığı için “Hollanda’nın Venedik”i ya da “Kuzeyin Venedik”i olarak nitelendirilen Giethoorn köyü, içinde araba yolu bulunmaması ile öne çıkıyor.

Orta Çağ’dan kalma tarihi dokusuyla ilgi çeken Hollanda’nın Overijssel eyaletinde yer alan Giethoorn köyünde ulaşım için kanalar, yaya yolları, ahşap köprüler ve bisiklet yolları kullanılıyor.

Yaklaşık 2 bin 600 kişinin yaşadığı Giethoorn, 176 ahşap köprüsü, dar kanalları, tarihi evleri, yemyeşil doğası ve rengarenk çiçekleriyle adeta masalları andıran bir dokuya sahip.

Köy, özellikle Hobbit köyünü anımsatan evleriyle biliniyor.

Yılda 1 milyon turist geziyor

Her yıl yaklaşık 1 milyon turistin gezdiği köyü çoğunlukla Uzak Doğu, Orta Doğu ve Türkiye’den gelen turistler ziyaret ediyor.

Köye son yıllarda özellikle Çinlilerin kalıcı olarak yerleşmeye başladığı görülüyor.

Ulaşım için tekneler kullanılıyor

Araba yolunun bulunmadığı ve sadece girişindeki az sayıda eve araçların gidebildiği köyde ulaşım için çoğunlukla tekneler kullanılıyor.

Geçim kaynağı turizmden

Kuzeyden güneye sadece yaya ve aynı zamanda bisiklet yolu olan tek bir dar yoldan gidilebilen Giethoorn’da yaşayanların geçim kaynakları büyük oranda tekne işletmeciliği, otelcilik ve restoran işletmeciliği gibi turizm faaliyetlerine dayanıyor.

Evlerin iki kapısı var

Çoğunlukla iki kapısı bulunan tarihi evlerde oturanlar, rutin olarak yan kapıları kullanıyor, ön kapılar ise sadece evlenirken içeriye girmek ve öldükten sonra da cenazeyi dışarıya çıkarmak için kullanılıyor.

Yüzmek ve ateş yakmak isteyenler için özel bölümler

Köyün ortasında yer alan göletteki küçük adacıkta yüzmek ve ateş yakmak isteyenler için özel bölümler bulunuyor.

Çok sayıda kanalı var

1776 ve 1885 yıllarındaki iki sel felaketinden sonra bugünkü halini alan köy, birbirine bağlanan çok sayıda kanalın etrafında kurulu evlerden oluşuyor.

Elektrikli teknelerle gezi

Çatıları sazlıklarla kaplı tarihi evlerin bulunduğu meydanı çevreleyen kanallarda elektrikli teknelerle gün boyu turistik gezintiler yapılıyor.

Tekneleri turistler kullanıyor

Çok sayıda tekne firmasının faaliyet gösterdiği köyde restoran ve kafeler de tekne kiralama hizmeti veriyor, ziyaretçiler genellikle teknelerini kendileri kullanmayı tercih ediyor.

Bazı köprüler özel mülkiyet

Turist yoğunluğu sebebiyle yerel halkın özel yaşam alanı ve evlerinin sınırlarını tabela ve uyarı levhalarıyla ziyaretçilere hatırlattığı köyde bazı köprülerin özel mülkiyet olması nedeniyle ahşap kapılarla kapatıldığı görülüyor.

Giethoorn, “keçiboynuzu” anlamına geliyor

“Keçiboynuzu” anlamına gelen “Giethoorn” isminin, bölgeyi keşfeden ilk yerleşimcilerin yüzlerce keçiboynuzu bulmaları sebebiyle verildiği ifade ediliyor.

Bir filmde geçince ünlendi

Hollandalı yönetmen Bert Haanstra tarafından yönetilen 1958 yapımı komedi filmi “Fanfare”in bazı bölümlerinin çekildiği Giethoorn köyü, filmin 2 milyona yakın kişi tarafından izlenmesiyle bugünkü ününü kazandı.

Giethoorn köyü, sekiz yıldır İstanbul’un da bulunduğu “Monopoly Dünya Şehirleri” oyununda yer alıyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın