Kanada’da son 7 yılda 9 mahkum ötenazi ile hayatına son verdi

 Kanada’da son 7 yılda 9 mahkum ötenazi ile hayatına son verdi
Okunuyor Kanada’da son 7 yılda 9 mahkum ötenazi ile hayatına son verdi
AA

Kanada’daki Calgary Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü öğretim üyelerinden Jessica Shaw, cezaevlerinde tıbbi yardımlı ölüm vakaları konulu araştırma yürüttü.

Araştırma ile ülkedeki federal hapishanelerde kalan mahkumların arasında ötenazi ile hayatına son vermek isteyenlerin sayısının yüksek olduğu ortaya çıktı.

Buna göre Kanada’da ötenaziye izin veren yasanın yürürlüğe girdiği Haziran 2016’dan 31 Mart 2023’e kadar 27 mahkum ötenazi için başvurdu.

İsviçre, Belçika ve İspanya’da da yapıldı

Başvuruda bulunanlardan 9’unun isteği yerine getirilerek yaşamları ötenazi ile sonlandırıldı.

Shaw’ın araştırmasına göre benzer uygulama, geçen yıllarda İsviçre, Belçika ve İspanya’daki hapishanelerde de gerçekleştirildi.

Bu ülkelerin her birinde bugüne kadar sadece birer mahkum ötenazi ile hayatına son verdi.

“Endişeleniyoruz”

Shaw, vakaların bildirilmesi ve kararların nasıl alındığı konusunda şeffaflık bulunmamasının endişe verici olduğuna dikkati çekti.

Hapishanelerdeki ötenazi uygulamaları için şeffaf ve kamuoyunu tatmin edici bilgilendirme çağrısında bulunan Shaw, “Parmaklıklar ve kapalı kapılar ardında olup bitenler için endişeleniyoruz.” ifadesini kullandı.

Dünyadaki tek ülke

Kanada, tıbbi yardımlı ölümü mahkumlar için bir hak olarak onaylayan ve bunun nasıl sağlanacağına ilişkin yönergeler sunan dünyadaki tek ülke olarak biliniyor.

Ülkedeki mahkumlardan gelen talepler, cezaevi yönetimince işleme konuluyor ve mahkumun başvurusu dışarıdan iki tıbbi değerlendirme görevlisi tarafından karara bağlanıyor.

Resmi istatistiklere göre yaklaşık 32 bin kadın ve erkek mahkumun kaldığı Kanada hapishanelerindeki mahkumların çoğunluğunu 50 yaş ve üstü mahkumlar oluşturuyor.

Bu grubun, kanser başta olmak üzere tıbbi yardımlı ölüme imkan sağlayan diğer hastalıklara yakalanma riskine maruz kaldığı resmi raporlara da yansıyor.

İdam yok

İdam cezasının resmi olarak 1976 yılında kaldırıldığı Kanada’da federal hükümetler, bu tarihten önce de düzenli olarak ölüm cezalarını ömür boyu hapis cezasına çevirmişti.

Resmi kayıtlara göre en son idam cezasının 1962 yılında infaz edildiği Kanada’da Haziran 2016’da da insanların ötenazi ile hayatına son vermelerine imkan tanıyan yasa kabul edilmişti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın