Antalya’daki Teleferik Kazası: İddianamede Ayrıntılar ve Sorumlular

 Antalya’daki Teleferik Kazası: İddianamede Ayrıntılar ve Sorumlular
Okunuyor Antalya’daki Teleferik Kazası: İddianamede Ayrıntılar ve Sorumlular

Antalya’da meydana gelen teleferik kazasıyla ilgili son gelişmeleri içeren haber, dikkat çekici ayrıntılar sunuyor. İşte özgünleştirilmiş versiyonu:

“Antalya’da yaşanan teleferik kazasıyla ilgili iddianame tamamlandı. 36 sayfalık iddianamede 13 müşteki ve 12 şüpheli yer alıyor. Savcılık, ANET şirketinin eski genel müdürü ve Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ü asli kusurlu buldu. İddianamede, kazaya sebep olan direği tutan cıvataların sıkı olmadığı, elle bile açılabilecek durumda olduğu tespit edildi. Kocagöz ve diğer sanıklar hakkında 27 yıla kadar hapis cezası istendi.

Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde Ramazan Bayramı tatilinde meydana gelen teleferik kazasına ilişkin hazırlanan iddianame tamamlandı. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 36 sayfalık iddianamede, 12 sanığa trafik güvenliğini taksirle tehlikeye sokma ile taksirle ölüme ve yaralanmaya sebep olma suçları yöneltildi. Savcılık, ANET’in eski genel müdürü ve Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ü de aralarında bulunduğu 12 kişiden 7’sini asli, 5’ini ise tali kusurlu buldu.

İddianamede, kazanın neden yaşandığına dair ayrıntılara da yer verildi. Buna göre, devrilen direği tutan cıvataların sıkı olmadığı ve elle bile açılabilecek durumda olduğu belirlendi. Ayrıca, cıvataların üzerinde korozyon bulunduğu ve yıkılan direğin üzerinde takılı bulunan makara sisteminin iç kısmının yıpranmış olduğu tespit edildi.

İddianamede ayrıca, işleyişteki eksikliklere ve ihmaller zincirine de dikkat çekildi. Yüklenici firmanın onarım ve teknikten sorumlu 3 görevlisinin ustalık ve yetkinlik belgesi olmaması, mekanik bakım görevlisinin asıl mesleğinin garsonluk olması gibi eksiklikler belirtildi.

Savcılık iddianamesinde teleferik hattında yapılan bakımlara ilişkin faturalardaki çelişkilere de dikkat çekti. İddianameye göre, hat boyunca toplam 196 makara yer alıyordu ve bu makaraların 42’sinin her bakımda değişmiş olduğu bakım fişlerinde yazıyordu. Ancak, yeni takılan makaraların neden tornalandığı ile ilgili bir açıklama bulunmuyordu.

Teleferik hattındaki kazaya ilişkin yargılamanın önümüzdeki günlerde başlaması bekleniyor. Sarısu mevkisindeki teleferik tesisinde meydana gelen kazada parçalanan kabinden düşen 1 kişi hayatını kaybetmiş, aynı kabindeki 2’si çocuk 7 kişi yaralanmıştı. Diğer kabinlerden tahliye edilen 11 kişi de kontrol amaçlı hastaneye kaldırılmıştı. Kazaya ilişkin gözaltına alınan 14 şüpheliden aralarında eski ANET Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz ile A.B.S, O.E, S.T. ve S.Y. tutuklanmıştı.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun