ABD Hazine Bakanı Yellen’dan büyük ekonomilere flaş davet

 ABD Hazine Bakanı Yellen’dan büyük ekonomilere flaş davet
Okunuyor ABD Hazine Bakanı Yellen’dan büyük ekonomilere flaş davet

 

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Yellen’ın G7 Maliye Bakanları toplantısına katıldığı bildirildi.

G7’nin haziran ayında global kurumlar vergisi ıslahatına yönelik muahedeye vardığı anımsatılan açıklamada, Yellen’ın toplantıda milletlerarası vergi sistemini düzgünleştirmeye yönelik devam eden uğraşlara ve yeni sistemin süratli bir halde uygulanmasının ehemmiyetine verdiği takviyesi lisana getirdiği aktarıldı.

Açıklamada, yeni milletlerarası vergi sisteminin 21’inci yüzyılın global iktisadının gereksinimlerini karşılayacağı belirtilerek, Yellen’ın ABD Lideri Joe Biden idaresinin ABD Kongresi’nin ABD’nin milletlerarası vergi kurallarını güçlendirmek için kaydettiği ilerlemeden duyduğu memnuniyeti lisana getirdiği kaydedildi.

Yellen’ın ülke bazında en az yüzde 21’lik minimum vergi oranını ABD’de yasalaştırılarak “dibe hakikat yarışı” bitirme fırsatını değerlendirmenin Kongre için değerine dikkati çektiği belirtilen açıklamada, global mutabakatla birlikte bu siyasetin eğitim, araştırma ve pak güce yapılan yatırımlarda sürdürülebilir bir artış için fon oluşturacağı ve bunun da ABD vatandaşlarının ömürlerini güzelleştireceği, ülkenin iş yapmak için dünyanın en yeterli yeri olarak kalmasına yardımcı olacağı söz edildi.

Açıklamada, Yellen’ın global ekonomik toparlanmadaki farklılığı azaltmak için düşük gelirli ülkelere dayanağı artırmaya yönelik devam eden G7 uğraşlarına verdiği dayanağı de vurguladığı aktarıldı.

Yellen’ın Milletlerarası Para Fonu’nun (IMF) özel çekme hakları (SDR) tahsisinin kıymetine dikkati çekiği kaydedilen açıklamada, kırılgan ülkeleri daha fazla desteklemek için büyük ekonomileri SDR’lerini ödünç vermeye çağırdığı bildirildi.

IMF, ağustos ayında 650 milyar dolarlık SDR olarak isimlendirilen rezerv para ünitesinin üye ülkelere tahsisinin yürürlüğe girdiğini duyurmuştu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın