SGK Lideri Yılmaz: İşten çıkarmalarda harikulâde durum yok

 SGK Lideri Yılmaz: İşten çıkarmalarda harikulâde durum yok
Okunuyor SGK Lideri Yılmaz: İşten çıkarmalarda harikulâde durum yok

SGK Lideri Yılmaz, 7326 sayılı ‘Bazı Alacakların Yine Yapılandırılması ile Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Ait Kanun’ hakkında basın toplantısı düzenledi. Yılmaz, 9 Haziran’da düzenlemesi yapılan ve yürürlüğe giren kanunla kurumun alacaklarının yapılandırılmasının düzenlendiğini belirtti. Kanun ile kurum alacaklarından tamamının gecikme artırımı ve gecikme faizlerinin silindiğini belirten Yılmaz, “Bunun yerine yurt içi üretici fiyat endeksi ile güncellenen meblağlar ödenecektir. Bu güncellenen meblağın peşin ödenmesi halinde TÜFE’nin yüzde 90’ı silinecektir. İki taksit halinde ödemesi halinde yüzde 50’si silinecektir. İdari para cezalarının ise yüzde ellisi silinecektir. Kalan fiyatlar Yİ-TÜFE ile güncellenecektir. Peşin ödeme yahut taksitler kredi kartıyla da ödenebilecektir. Patron sigortalılarımız borçlarını ikişer aylık taksitler halinde ödeyebilecektir” dedi.

Örnek borç hakkında bilgi veren Lider Yılmaz, 5 bin 534 lira ödemesi olan borcun, yapılandırmaya müracaat edilip peşin ödendiği takdirde 1292,25 lira olarak ödendiğini söyledi. Yılmaz, “Bu yapılandırma çok önemli avantaj sağlamaktadır. Biz bu kapsamda bütün borçlarımızı, patronlarımızın, sigortalılarımızın, Bağ-Kur’lularımızın primini kendi ödeyenlerin tamamını bu avantajdan faydalanması için müracaatlarını bekliyoruz. Yapılandırmadan faydalananalar, borçlarını peşin öderlerse ‘borcu yoktur’ yazısı alabilecekler. Taksitle ödemenin tercih edilmesi halinde birinci taksitin müddetinde ve tam olarak ödenmesi kuralıyla yeniden ‘borcu yoktur’ yazısı alabilecekler bu halde ihalelere katılabilecekler, ödemelerini alabilecekler ve kurumuzun ödemiş olduğu teşvik ve takviyelerden faydalanabilecekler” diye konuştu.

Yılmaz, Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinde devam eden yangınlar kapsamında mağdur olanların da SGK prim borç ödemlerinin ertelendiğini anımsattı.

‘GEÇMİŞ YILLARLA MUADİL BİÇİMDE SEYREDİYOR’

Açıklamalarının akabinde gazetecilerin sorularını yanıtlandıran SGK Lideri Yılmaz, işten çıkarma yasağının 1 Temmuz’da sona ermesiyle geçen devirlerden farklı olarak SGK bilgilerinde önemli değişiklik meydana gelmediğini belirtti. Yılmaz, “Veriler bugün netleşecek lakin birinci ay içerisinde almış olduğunuz bilgiler de değişen bir durum olmadı. Aksine sigortalı sayılarımızda bir artışın olduğunu görüyoruz, bir evvelki periyoda nazaran. Geçmiş yıllarla muadil biçimde seyrediyor ve bu ülkemiz açısından olumlu olarak kıymetlendiriyoruz. Geçmiş aylarla baktığımızda harika bir durum kelam konusu değil. Toplamda baktığımızda sigortalı sayımızda bir artış olacağını öngörüyoruz” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın